Войти

Pašnodarbinātā ienākumi bērna kopšanas atvaļinājuma laikā

Andrika Stretinska, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Lasītājs jautā: Pašnodarbināta persona atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, ir plānots, ka katru mēnesi kontā saņems naudu par iepriekš veiktu sadarbību (procentuāli no pārdotajām grāmatām). Reizēm šī persona vēlas veidot arī personalizētus pasūtījumus klientiem. Vai pašnodarbināta persona, kas vienlaicīgi ir arī darba ņēmējs, atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un saņem bērna kopšanas pabalstu, drīkst gūt arī ienākumus no saimnieciskās darbības? Kādu summu drīkst saņemt kontā?

No jautājuma ir saprotams, ka persona ir darba ņēmējs, kurš atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un vienlaikus ir arī pašnodarbinātais, kurš šobrīd neveic saimniecisko darbību un saņem vecāku pabalstu piešķirtajā apmērā.

Sociālās apdrošināšanas pabalstu mērķis ir kompensēt apdrošinātajai personai zaudētos darba ienākumus sociālā riska iestāšanās gadījumā.

Ja persona vecāku pabalsta saņemšanas laikā gūst ienākumus, tad pabalsta izmaksa tai netiek liegta, bet tā izmaksas apmērs gan tiek ierobežots.

Vecāku pabalsta saņēmējam, kurš bērna kopšanas laikā ir nodarbināts un neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā vai šajā laikā gūst ienākumus kā pašnodarbinātais, saskaņā ar likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 10.6panta 3.daļu pabalstu izmaksā 50% apmērā no piešķirtā pabalsta apmēra. Šobrīd gan Saeimā ir iesniegti grozījumi, lai palielinātu izmaksājamo pabalstu līdz 75%.

Vecāku pabalsta saņemšanu piešķirtajā apmērā ierobežo jebkura veida nodarbinātība un ienākumu gūšana. Ienākumu lielumam un darba slodzei nav izšķirošā loma vecāku pabalsta izmaksas nosacījumu piemērošanā.

Ja persona ir reģistrējusi saimniecisko darbību un pašnodarbinātā ienākumi mēnesī sasniedz vai pārsniedz noteikto minimālo ienākumu apmēru (2024.gadā tie ir 700 eiro), tad pašnodarbinātais valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI) 31,07% veic no brīvi izvēlēta obligāto iemaksu objekta, kas nevar būt mazāks par noteikto minimālo ienākumu apmēru mēnesī. Papildus ir jāveic arī iemaksas pensiju apdrošināšanai 10% apmērā no paša izraudzītā iemaksu objekta un faktisko ienākumu starpības.

Saskaņā ar likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” (likums par VSA) 6.panta 3.daļu pašnodarbinātais, kura ienākumi sasniedz vai pārsniedz noteikto minimālo darba algu valstī un kurš veic VSAOI 31,07% apmērā, ir pakļauts pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai, veselības apdrošināšanai un vecāku apdrošināšanai. Līdz ar to šajā gadījumā personai pienākas vecāku pabalsts 50% apmērā no piešķirtā pabalsta apmēra.

Šobrīd, pastāvot spēkā esošajām tiesību normām, vienīgais izņēmums, kad var saņemt vecāku pabalstu piešķirtajā (pilnā) apmērā, ir tad, ja persona ir reģistrējusi savu saimniecisko darbību kā pašnodarbinātais un ienākums no saimnieciskās darbības (arī autoram, ja izvēlējies šo maksāšanas režīmu) ir mazāks nekā noteiktā minimālā darba alga valstī, un persona VSAOI veic 10% apmērā tikai pensiju apdrošināšanai. Tas nozīmē, ka saskaņā ar likuma par VSA 6.panta 3.daļu šajā periodā persona ir pakļauta tikai pensiju apdrošināšanai, un veiktās VSAOI neietekmē tiesības saņemt vecāku pabalstu piešķirtajā apmērā.

Tātad, ja vecāku pabalsta (pamatdaļas) saņemšanas laikā no saimnieciskās darbības ir plānots gūt ienākumus, tad tiesības saņemt to piešķirtajā apmērā ir tikai tad, ja ienākumi no saimnieciskās darbības nesasniedz minimālo darba algu, kas 2024.gadā noteikta 700 eiro mēnesī. Šādā gadījumā jāveic tikai VSAOI 10% apmērā pensiju apdrošināšanai.

Ja ienākumi mēnesī tomēr sasniedz vai pārsniedz minimālo darba algu, tad VSAOI jāveic pilnā apmērā (31,07%), un vecāku pabalstu par šo periodu ir tiesības saņemt 50% apmērā no piešķirtā pabalsta apmēra.

Jāatceras, ka nosacījums par vecāku pabalsta saņemšanu 50% apmērā no piešķirtā pabalsta apmēra attiecas tikai uz vecāku pabalsta pamatdaļu. Vecāku pabalsta nenododamo daļu saskaņā ar likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 10.4panta 4.2daļas 4.punktu ir tiesības saņemt, tikai atrodoties bērna kopšanas atvaļinājumā, un persona šajā laikā nedrīkst gūt ienākumus.

Raksts tapis sadarbībā ar iBizness.lv

iBizness ir atbalsts un padomdevējs uzņēmējiem un vadītājiem, kurā var lasīt gan pieredzējušu uzņēmēju intervijas un pieredzes stāstus, gan Latvijas labāko ekspertu skaidrojumus par vadītājiem svarīgiem jautājumiem vadības, mārketinga, personāla, tehnoloģiju un finanšu jomā.


Адрес

Vincit Online, SIA, единый рег. № 40203249460, номер плательщика НДС LV40203249460, ул. Элизабетес 23, Рига, LV-1010, Латвия

[email protected]