Ienākt

16. marta vebinārs: atbildes uz jautājumiem

Esam apkopojuši 16.marta vebinārā uzdotos jautājumus un sagatavojuši atbildes:

Kā ir, ja esmu arī darbinieks valsts iestādē, kur par mani maksā nodokļus, vai man ir jāveic mazākas iemaksas?

Ja persona vienlaicīgi ir algots darbinieks un pašnodarbinātais, tad sociālās iemaksas ir jāveic abās vietās un balstoties uz vispārējām nodokļu likmēm un nodokļu aprēķināšanas kārtību. Ar detalizētu informāciju par šo tēmu Jūs varat iepazīties šeit.

Vai pašnodarbinātā statusu var izveidot ar atpakaļejošu datumu?
Nē, ar atpakaļejošu datumu pašnodarbinātā statusu reģistrēt nevar, tikai ar tekošo vai nākotnes datumu.

Ja es maksāju šos 10%, es zaudēju bezdarbnieka statusu?

Ja šobrīd Jums ir piešķirts bezdarbnieka statuss, kā arī Jūs saņemat bezdarbnieka pabalstu, taču plānojat gūt ienākumu no saimnieciskās darbības, tad Jūs varēsiet saglabāt bezdarbnieka pabalstu, ja ienākumi no saimnieciskās darbības nepārsniegs minimālās algas apmēru un attiecīgi no kuriem tiks nomaksātas jautājumā minētās sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai 10% apmērā.  

Vai ir iespējama, piemēram, attālinātā konsultācija “MS Teams” platformā, nevis tikai telefona sarunā?

Ir iespējams organizēt eksperta konsultāciju gan telefonsarunā, gan platformā Zoom.

Vai ir iespējams pievienot vairākus NACE kodus?

Var pievienot divus NACE kodus.

Labdien! Ja, pieņemsim, es un vīrs esam pašnodarbinātie un vēlamies izmantot pats.lv, tad katram jāiegādājas savs abonements?

Jā, katram pašnodarbinātajam ir jāizveido savs profils sistēmā pats.lv.

Pie atskaitēm varēs redzēt visu nepieciešamo gada ienākumu deklarācijai?

Visu nepieciešamo informāciju gada ienākumu deklarācijas D3 pielikuma aizpildīšanai pats.lv sistēmas ietvaros Jūs arī varat redzēt sadaļā “Pārskats”. 

Ja kādā no ceturkšņiem nav bijusi peļņa, vai ir jāiesniedz šī atskaite?

Ja ceturkšņa ietvaros ienākums jeb peļņa no saimnieciskās darbības nav gūts, tad sociālo iemaksu ceturkšņa atskaiti var nesniegt. 

Vai pirkuma rēķini no Aliexpress arī der reģistrēšanai izdevumos?

Jā, taču svarīgi atcerēties, ka gadījumā, ja darījuma vērtība pārsniedz 30 EUR, darījumu apliecinošam dokumentam ir jāsatur Jūsu rekvizīti, proti, uz darījuma apliecinoša dokumenta ir jābūt Jūsu vārdam, uzvārdam un reģistrācijas numuram.  

Ja saimnieciskajā darbībā tiek izmantots auto, kur tas tiek ievadīts un aprēķināts nolietojums, amortizācija?

Auto izdevumus (tajā skaitā nolietojumu) aprēķina proporcionāli saimnieciskās darbības vajadzībām nobraukto kilometru skaitam, pamatojoties uz detalizēti izstrādātajiem maršrutiem, bet ne vairāk par 70%. Taču, ja maršruta lapas un citi attaisnojuma dokumenti nav atbilstoši noformēti, uz saimnieciskās darbības izdevumiem var attiecināt ne vairāk kā 50% no faktiskajām izmaksām.  

Pats.lv sistēmas ietvaros ir izveidota speciāla sadaļa – Pamatlīdzekļi, kur, balstoties uz ievadītiem datiem, sistēma automātiski aprēķina mēneša vai gada nolietojumu, kā arī ir iespēja izveidot pamatlīdzekļu kartiņu. 

Vai, uzsākot tagad izmantot pats.lv sistēmu, varu veikt ierakstus no taksācijas gada sākuma un pēc tam mainīt abonentu uz tekošo mēnesi?

Jā, uzsākot izmantot pats.lv Jūs varat ievadīt darījumus arī par iepriekšējiem mēnešiem, tikai ir nepieciešams iegādāties PRO vai MAX abonementu. PATS abonementa ietvaros nav iespējams ievadīt darījumus par iepriekšējo mēnešu periodiem.

Lūdzu Jūs noorganizēt vebināru sīkāk par nodokļiem saimnieciskās darbības veicējiem.

Par nodokļiem un likuma izmaiņām periodiski rīkojam un turpināsim rīkot vebinārus ar mūsu ekspertiem. Šobrīd pats.lv sistēmā ir pieejami vairāki videoieraksti ar ekonomikas doktori Ingunu Leibus par nodokļiem sadaļā “Atbalsts”.

Sekojiet līdzi jaunumiem mūsu sociālajos tīklos, lai nepalaistu garām nākamo vebināru!

Jautājums par PVN maksājumiem: vai ir jāreģistrējas par PVN maksātāju, ja pakalpojumi, ko sniedzu, ir online – mākslas darbu pārdošana, tajā skaitā print on demand caur dažādām online platformām. Tur tiek pārdots tikai mans dizains, visu pārējo organizē un veic pati platforma. Vai arī, piemēram, ja pārdodu zīmējumus/dizainus internetā, bet tās ir digitālās kopijas?

Ir jāsaprot, vai tas, ko Jūs pārdodat, ir autordarbs, kas ir balstīts uz autortiesību līgumu, vai tomēr pakalpojums. Ja tomēr pakalpojums, tad Jums ir jāreģistrējas par PVN maksātāju pirms šo pakalpojumu sniegšanas, ja tas tiek sniegts ES nodokļu maksātājam vai arī ja iepriekšējo 12 mēnešu laikā ar PVN apliekamo darījumu summa ≥ 40 000 euro; 

Citos gadījumos par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju ir jāreģistrējas, ja: 

  • tiek saņemti pakalpojumi no Eiropas Savienības vai trešās valsts nodokļu maksātāja (ir izņēmumi); 
  • tiek sniegti pakalpojumi Eiropas Savienības nodokļu maksātājam; 

Adrese

Vincit Online, SIA, vienotais reģ. Nr. 40203249460, PVN maksātāja numurs LV40203249460, Elizabetes iela 23, Rīga, LV-1010, Latvija

[email protected]