Ienākt

Kas pašnodarbinātajam jāzina par minimālajām sociālajām apdrošināšanas iemaksām? 

Tuvojas pašnodarbinātā ceturkšņa atskaites iesniegšanas periods. Tas vienlaicīgi ir arī laiks, kad izvērtēt savu līdzšinējo ienākumu apmēru un veikt prognozes par nākamā ceturkšņa ienākumiem, lai zinātu, vai būs iespējams veikt minimālās sociālās iemaksas no minimālā objekta – 2100 eiro ceturksnī. Vai esi jau izvērtējis savu ienākumu apmēru? Prognozē, ka tas nesasniegs minimālo apmēru? Vai ir gadījumi, kad var neveikt šīs iemaksas? Esam apkopojuši svarīgāko informāciju, kas palīdzēs tev nekļūdīgi veikt šīs iemaksas.

Ko darīt, ja pašnodarbinātā ienākumu apmērs nesasniedz minimālo objektu?

Ja ik ceturksni ienākumu apmērs sasniedz 2100 eiro vai vairāk, tad pašnodarbinātais veic sociālās iemaksas ierastajā kārtībā un uzskatāms, ka minimālās sociālās iemaksas tiek veiktas no minimālā objekta. Tomēr ne visi pašnodarbinātie spēj ceturksnī sasniegt šo minimālo ienākumu apmēru. Šādā gadījumā savlaicīgi jāveic nākamā ceturkšņa ienākumu apmēra prognoze. Ja secināms, ka minimālo ienākumu apmēru sasniegt neizdosies, tad jāiesniedz apliecinājums Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Ja apliecinājums iesniegts, tad minimālās sociālās iemaksas netiks aprēķinātas, taču no faktiskajiem ienākumiem būs jāveic iemaksa 10% apmērā pensiju apdrošināšanai. 

Drošības labad apliecinājumu iesakām iesniegt arī tad, ja neesi pārliecināts par precīzu ienākumu apmēru nākamajā ceturksnī. Ja apliecinājumu neiesniegsi, taču ienākumu apmērs nesasniegs minimālo objektu, tad tiks aprēķināts, cik lielā apmērā būs jāveic papildu iemaksas. Savukārt, ja iesniegsi apliecinājumu, taču ienākumu apmērs tomēr sasniegs minimālo objektu, iemaksas veiksi ierastajā kārtībā.

Lai šo iesniegumu iesniegtu, dodies uz VID Elektroniskās deklarēšanās sistēmu – tur atradīsi jau gatavu veidlapu:

Dokumenti – No veidlapas – Visi dokumenti – Pašnodarbinātā apliecinājums par plānotajiem ienākumiem

Plānoto ienākumu izvērtējumu un apliecinājumu par nākamo ceturksni nepieciešams iesniegt ik ceturksni: līdz 17. janvārim, 17. aprīlim, 17. jūlijam un 17. oktobrim. Līdz 17. janvārim apliecinājumu var iesniegt arī par visa gada plānotajiem ienākumiem.

Kas veic iemaksas, ja pašnodarbinātais ir arī darba ņēmējs?

Minimālās sociālās apdrošināšanas iemaksas attiecas gan uz pašnodarbinātajiem, gan darba ņēmējiem. Līdz ar to – ja pašnodarbinātais ir darba ņēmējs, sociālās iemaksas jāveic abos gadījumos. Ja paralēli saimnieciskajai darbībai esi darba attiecībās, visi tavi ienākumi tiek skaitīti kopā un ņemti vērā, aprēķinot minimālās sociālās iemaksas. Gadījumā, ja tiek secināts, ka ienākumu apmērs nesasniedz minimālo sociālo iemaksu objektu un ir nepieciešams veikt papildu iemaksu, darba devējam ir pienākums segt šo starpību. 

Kādas iedzīvotāju grupas ir atbrīvotas no šī maksājuma?

Likumā noteiktas iedzīvotāju grupas, uz kurām minimālās sociālās iemaksas neattiecas. To skaitā ir personas, kas sasniegušas pensijas vecumu, vai devušās priekšlaicīgā pensijā, 1. un 2. grupas invalīdi, personas līdz 24 gadu vecumam, kuras mācās vai studē, personas, kurām ir bērni līdz trīs gadu vecumam vai bērni ar invaliditāti. Ar visām šīm kategorijām iepazīties var VID informatīvajā materiālā – izpēti, iespējams, esi kādā no tām un varēsi neveikt minimālās sociālās iemaksas!

Uzsākot saimniecisko darbību, jārēķinās ar patstāvīgu grāmatvedības kārtošanu, ieņēmumu un izdevumu uzskaiti, lai veiktu precīzu nodokļu aprēķinu. Paveikt to paša spēkiem var šķist sarežģīti, it īpaši, ja tas tiek darīts pirmo reizi.  To ir svarīgi izdarīt ar lielu precizitāti, lai samazinātu ar nodokļiem apliekamo ienākumu apmēru un ietaupītu saimnieciskās darbības attīstībai tik ļoti svarīgos līdzekļus. Mazināt šaubas par datu pareizību un nodokļu aprēķinu var ar atbilstoši piemeklētas grāmatvedības programmas palīdzību.

Ja esi šādas programmas meklējumos, izmēģini Pats.lv! Pats.lv sistēma grāmatvedības kārtošanu padara vienkāršāku, jo viss sarežģītais – nodokļu aprēķins, saimnieciskās darbības žurnāla aizpildīšana un atskaišu sagatavošana – notiek automātiski. Viss, ko lietotājam atliek darīt – cītīgi veikt ieņēmumu un izdevumu uzskaiti un datus augšupielādēt sistēmā. 

Lai lietotu pats.lv, nav nepieciešamas priekšzināšanas grāmatvedībā – izmēģini, pirmās 7 dienas bez maksas!


Adrese

Vincit Online, SIA, vienotais reģ. Nr. 40203249460, PVN maksātāja numurs LV40203249460, Elizabetes iela 23, Rīga, LV-1010, Latvija

[email protected]